Léčba endometriózy pomocí fyzioterapie

Článek vypracoval/a: Mgr. Lenka Játiová

Endometrióza je v dnešní době nejčastější gynekologické onemocnění žen v reprodukčním věku. Je jedním z častých důvodů neplodnosti, bolestí a poruchy funkce vylučovacího a trávícího ústrojí. Definovaná je jako výskyt endometria (děložní sliznice) mimo děložní dutinu (např. na vaječnících, vejcovodech, vazech dělohy, v dutině břišní a jinde). Charakter příznaků je částečně dán místem postižení, není zde ale souvislost mezi velikostí nálezu a obtížemi, tedy i malý nález může způsobovat veliké potíže a naopak.

Je známo několik teorií vysvětlující vznik endometriózy, z nichž je nejčastěji uváděná teorie retrográdní menstruace. Jedná se o jev, kdy dochází během menstruace k průniku krve skrze vejcovody do dutiny břišní, kde není správně vyhodnocena imunitním systémem a usazuje se v oblasti orgánů malé pánve, ale i ve vzdálenějších prostorech. Tyto ložiska následně prochází opakujícími se změnami vlivem měnící se hladiny pohlavních hormonů, především estrogenu. Při menstruaci dochází v ložiskách ke krvácení, vzniku místního zánětu, a tedy i bolesti. Tyto záněty se s probíhajícími menstruačními cykly stále opakují, stávají se chronickými a postupně ovlivňují tkáně ve svém okolí. Vlivem tohoto procesu vznikají srůsty, které mohou být jednou z příčin neplodnosti.

Formy endometriózy

  Peritoneální povrchová endometrióza – jedná se o nejčastější formu. Ložiska endometria se vyskytují na peritoneu (blána, která vystýlá dutinu břišní a obaluje vnitřní orgány).

  Ovariální endometrióza – ložiska se vyskytují na vaječnících.

  Hluboká endometrióza – postiženy jsou orgány pánve (pochva, močový měchýř, ale také vazy v oblasti pánve).

  Adenomyóza – tzv. vnitřní endometrióza. Dochází k prorůstání děložní sliznice do svaloviny dělohy. Tato forma se vyskytuje u zhruba 1 % žen, přičemž častěji jsou postiženy ty, kde došlo k operačním výkonům na děloze (např. i po císařském řezu). Informace jak pečovat o jizvu po SC naleznete zde: Péče o jizvu po císařském řezu.

Jaké jsou rizikové faktory?

Obecně lze říci, že čím vyšší počet prodělaných menstruačních cyklů, tím vyšší riziko vzniku endometriózy. Znamená to tedy, že častěji budou postiženy ženy, které měly časné menarché (prvotní začátek menstruačních cyklů), mají krátké cykly a nerodily. Svoji roli hraje také životní styl (pití alkoholu, vysoký přísun kofeinu, nízké množství omega 3 mastných kyselin) a prostředí, ve kterém žijeme (usuzují se toxické účinky na hormonální systém u ftalátů).

Jak se endometrióza projevuje?

  bolestivá menstruace

  bolesti při pohlavním styku (bolest ostrá, vystřelující, v hloubce, během styku i po něm)

  bolesti v oblasti pánve (především oblast podbřišku)

  bolesti při defekaci

  neplodnost (způsobena opakovanými záněty, kdy se narušuje proces dozrávání vajíček a celkově se snižuje jejich kvalita, je narušen proces uhnízdění. Příčinou mohou být také srůsty ve vejcovodech)

  poruchy trávícího a vylučovacího systému

Kromě výše zmíněných projevů mohou ženy pozorovat také: pocit nafouknutí, silnou menstruaci, bolesti které se objevují před ovulací, bolesti v oblasti křížové kosti a beder, bolesti hlavy a zvýšenou únavu.

Diagnostika

Důležitá je především podrobná anamnéza, přičemž zásadní jsou všechny informace o gynekologických potížích. Při klasickém gynekologickém vyšetření může lékař pomocí zavedených prstů do pochvy zjistit ložiska vyskytující se v retrovaginálním septu. Pro zobrazení změn na vejcovodech a vaječnících je využíváno ultrazvukové vyšetření. Diagnostika ložisek v dutině břišní je možná pouze laparoskopií. Využita může být také magnetická rezonance.

Léčba

Možnosti léčby se dělí na symptomatickou a operační. Symptomatickou léčbou je myšleno užívání léků, nejčastěji hormonální antikoncepce. Ta je užívána především pro léčbu bolesti a proti progresi onemocnění zastavením „cykličnosti“, a tedy potlačením pravidelné sekrece estrogenů. Operační léčbou je myšleno laparoskopické odstranění ložisek endometria.

Proč je vhodná fyzioterapie při endometrióze?

Přestože není možné pomocí fyzioterapie odstranit ložiska endometriózy, dokážeme cíleně vedenou terapií zmírnit potíže, které vznikly chronickým zánětem. U pacientek často nalézáme zvýšené napětí a srůsty v oblasti vnitřních orgánů nebo v oblasti jizev po laparoskopiích či po jiných jizvách. Tyto jizvy mohou být nové, ale i staré (např. SC). Dále nalézáme změněné napětí svalů pánevního dna, spoušťové body ve svalech, blokády kloubů, nesprávný dechový stereotyp, vadné držení těla a další. Správně vedenou fyzioterapií dokážeme ovlivnit posturu těla, ošetřit jizvy po operacích, optimalizovat napětí břišní stěny, vnitřních orgánů i funkci pánevního dna, díky čemuž dojde také k ovlivnění bolestivosti a vnímání obtíží.

Foto: Cvičení při endometrióze

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně diagnostiky či terapie endometriózy nás můžete kontaktovat telefonicky nebo e-mailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

0 awesome comments!