Péče o jizvu po císařském řezu
- Článek vypracoval/a: Mgr. Lenka Vojtovič
Při porodu cestou SC bývá řez nejčastěji veden příčně ve spodní části dělohy. Břišní dutina je následně sešita po vrstvách a výsledkem hojení rány je vznik jizvy. O tom, jaký bude mít následně jizva charakter, rozhoduje víc faktorů. Jedním z nejdůležitějších je správná péče o jizvu hned po porodu.
Jaké má jizva vlastnosti?
Je potřeba si uvědomit, že jizva po SC je pojivová kolagenní struktura, která prostupuje mezi všemi vrstvami měkkých tkání (kůže, podkoží, fascie, sval až peritoneum). Na rozdíl od kůže, či svalu však neobsahuje takřka žádná elastická vlákna. Jizva je tedy takové „náhradní“ tkanivo, které ale už nikdy nebude mít stejné vlastnosti, jako tkáň v okolí. Naším hlavním cílem by v ideálním případě mělo být dosáhnout fyziologického, normálního zhojení jizvy, která je světlá, pružná, jemná, pohyblivá a která nesvědí a nepřesahuje úroveň povrchu okolní kůže.
Aktivní jizva po SC
Čemu chceme v první řadě předejít je tvorba tzv. „aktivní jizvy“, která neustále pracuje, je bolestivá, svědí, je začervenalá, nepohyblivá, nepružná, případně je vtáhnutá dovnitř nebo naopak vystupuje nad povrch kůže.
Taková jizva má vliv nejen na okolní tkáně a struktury, ale může vést k poruchám funkce i ve vzdálenějších částech těla. Není výjimkou, že „aktivní jizva“ může dokonce způsobit chronické bolesti zad, případně nespecifické bolesti břicha (vliv i na vnitřní orgány).
Víc o změnách měkkých tkání v oblasti pánve a břišní dutiny po gynekologických operacích si můžete přečíst v článku o viscerální terapii.
Fyziologická jizva po císařském řezu
Péče o jizvu hned po porodu
Od prvních možných okamžiků je důležité si jizvičku „zvědomit“. Můžete si na jizvu opatrně pokládat dlaně (i přes krytí jizvy) a dotýkat se celého břicha. Kontakt dlaní napomáhá nejen k lepšímu zavinování dělohy, ale teplo z dlaní spouští v těle celou řadu ozdravných regeneračních procesů. Pokud je Vám to nepříjemné, můžete požádat svého partnera. Jizvu je potřeba s láskou přijmout, protože s Vámi zůstane do konce života.
Hned po porodu můžete začít s prodýcháváním do bráníce a pánevního dna a postupně si ho začít uvědomovat. Správná aktivace hlubokých trupových stabilizátorů (pánevní dno, bránice, hluboké zádové a břišní svaly) totiž napomáhá snižování tlakových a tahových sil působících na jizvu.
První den po porodu si žena jizvu poprvé osprchuje a důkladně osuší a v tomto pokračuje v průběhu celého šestinedělí. Pro správné hojení jizvy je důležité pravidelné vyprazdňování jak močového měchýře, tak i stolice. Dobrou volbou je pití čajů se spasmolytickým účinkem (látky uvolňující křeče – kontryhelový, maliníkový čaj).
Při jakékoliv změně polohy je dobré si ze začátku jizvu chránit podepřením dlaněmi, abychom zamezili zvýšenému namáhání jizvy.
Jako velmi výhodné se po porodu, a to nejen cestou SC, ale i vaginálním, jeví šátkování břicha nebo lehké stáhnutí bříška elastickým pásem, které rovněž podporují zavinování dělohy a zamezují nadměrným tahům v břišní dutině. Samotnou jizvičku ze začátku promazáváme krémy na bázi vlhkého hojení (např. třezalkový olej). Po 2-3 týdnech promašťujeme silikonovými gely, které jizvu hydratují a podporují tvorbu kolagenu.
V průběhu prvních pár měsíců po porodu je vhodné nosit kalhotky (s vyšším pasem), které jizvu nedráždí svým okrajem. To samé platí i u kalhot, a proto je lepší oblékat si v tomto období sukně s vyšším pasem nebo šaty.
Masáž jizvy po SC
Jizvu začínáme masírovat 3-4 týdny po porodu. Před klasickou tlakovou masáží upřednostňujeme celoplošnou tahovou masáž (viz konec videa). Plošně celou dlaní uvolňujeme jizvu a břišní fascie postupně do všech směrů. Později, pokud nepociťujeme bolest nebo jakýkoliv diskomfort při tlakové masáži můžeme zařadit techniky uvolňování jizvy do písmene „S“ nebo „C“, případně šetrné vytahování a „žmolkování“ jizvy.
Video ukázka péče o jizvu u nás v Kinisi
Rychlejší hojení jizvy můžeme podpořit i aplikací tepla nebo prostřednictvím manuální lymfatické masáže. Další možností obnovení posunlivosti jizvy a rozrušení vazivových srůstů je použití flossingové pásky. Vynikajícim pomocníkem v terapii starých i čerstvých jizev po CS je vysokovýkonový laser.
Použití flossingové pásky v péči o jizvu po SC
Jaké má jizva vlastnosti?
Jak už jsme řekli, neoddělitelnou součástí péče o jizvu je správné cvičení trupové stabilizace, která brání vzniku „aktivní“ jizvy, případně vzniku srůstů.
Samotná péče o jizvu by měla trvat ještě několik měsíců po porodu (12-24), ideálně však celý život.
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně péče po císařském řezu, zároveň pokud byste chtěli masáž jizvy podrobně ukázat a správně nastavit cvičení po porodu, nás můžete kontaktovat telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .