Pooperační péče a léčba

SOUVISEJÍCÍ

Indikace pooperační fyzioterapie

Implantace totální endoprotézy kyčelních, kolenních i ramenních kloubů

Operace páteře (osteosyntéza, mobilní stabilizace páteře, operace meziobratlové ploténky)

Artroskopie kolena (menisků a vazů)

Artroskopie ramena (akromioplastika, subakromiální dekomprese)

Operace hlezenního kloubu (artrodéza, alloplastika hlezna)

Plastika předního zkříženého vazu kolene

Sutura (sešití) achillovy šlachy

Operace břišní kýly

Porod císařským řezem

Operace karpálního tunelu

Předoperační péče

Cílem je připravit pacienta na operaci jak po stránce fyzické, tak i psychické. Pacient by měl být seznámený s průběhem operace a pooperační péčí. Dobře informovaní pacienti mají dostatek motivace a psychické připravenosti a mají lepší předpoklad pro úspěšný průběh pooperační rehabilitace a jednodušší návrat do běžného života. Dalším cílem je zvládnutí pooperačního otoku, obnova a zachování plného rozsahu pohybu, péče o jizvu a redukce bolesti.

Pooperační léčba

Ihned po operaci se věnujeme léčbě pooperačního otoku, kdy využíváme techniky měkkých tkání, viscerání terapii a manuální lymfodrenáž. Z fyzikální terapie indikujeme ultrazvuk nebo elektroléčbu. Na svaly v hypertonu (zvýšené napětí) využíváme kombinovanou terapii.

Cílem je také obnovit posunlivost patologicky změněných tkání, ošetření měkkých tkání, svalů a jizev. Například jizvy v oblasti břicha (po císařském řezu, po operaci slepého střeva) mohou být později zodpovědné za vznik bolesti dolní bederní páteře. Pro terapii jizev využíváme také dry needling. Patologické změny můžeme ovlivnit také využitím cvičení na neurofyziologickém podkladě (DNS), reflexní nebo klasickou masáží.

Cílem terapie u klientů s omezeným rozsahem kloubů po operaci je dosáhnout stejného rozsahu pohybu jako před postižením a zajistit takový rozsah pohybu, aby klient nebyl limitován v běžném životě.

0 awesome comments!