Funkční sterilita

Pod pojmem funkční sterility rozumíme neplodnost, která není zapříčiněná hormonální poruchou, zánětem ani srůsty orgánů male pánve, s poruchou v oblasti pohybového aparátu.

SOUVISEJÍCÍ
Příčiny neplodnosti

Jednou z příčin funkční sterility u žen je zvýšené napětí v oblasti svalů pánevního dna. Pánevní dno podpírá ženské pohlavní orgány a má tvar trychtýře. Ke spazmu nejčastěji dochází úrazem (mikrotraumatem), např. pádem na kostrč, nebo dlouhodobým chronickým útlakem kostrče (při sezení).  Další příčinou zvýšeného svalového napětí je psychický stres, při kterém se nám podvědomě stahují nejen hýžďové, šíjové ale i žvýkací svaly. Nešetrné gynekologické vyšetření, komplikovaný porod i operace břišní dutiny můžou mít vliv na vznik dysfunkcí pánevního dna. Změny v oblasti páteře také způsobují funkční sterilitu. Z křížové oblasti zad odstupují vegetativní nervy, které zásobují dělohu. Při jejich soustavném dráždění vázne lymfatický a krevní oběh a přísun kyslíku, co zvyšuje její napětí. Následkem může být nemožnost uhnízdění oplodněného vajíčka. 

Příznaky zvýšeného napětí v oblasti pánevního dna

  Palpační bolestivost kostrče

  Bolestivost při tlaku na stydkou kost

  Bolestivý pohlavní styk

  Nepravidelná a bolestivá menstruace

  Močová inkontinence

  Prosáknutí v oblasti křížové kosti

  Bolestivost svalů vnitřního stehna

  Blokády SI kloubů, bolesti zad a hlavy

Uvolnění kostrče a svalů pánevního dna per rectum (přes konečník)

Každý klient, který má zvýšený tonus v oblasti svalů pánevního dna by měl být ošetřen per rectum. Klient při ošetření nepociťuje výraznou bolest a samotné ošetření trvá jen několik minut. U ženy, která chce otěhotnět provádíme ošetření v období od menstruace do ovulace, kdy je tento prostor nejpřehlednější a orgány malé pánve jsou nejklidnější. Samotnému ošetření předchází příprava v podobě nahřátí hrudní páteře infračervenou lampou, postizometrickou relaxací hýžďových svalů a specifických relaxačních cviků na pánevní dno. Normální reakcí při ošetření je zvýšená neurovegetativní odpověď (zvýšená potivost kůže) a případné nutkání na stolici. Po terapii se nedoporučuje sedět 10-12 hodin. Obecně platí, že nejdřív svaly pánevního dna musíme uvolnit, abychom je pak mohli cíleně posilovat.

Cvičení svalů pánevního dna

Cvičení by mělo předcházet ošetření se záměrem přípravy a normalizace svalového napětí. Bylo zjištěno, že silnější a pružnější svaly s kvalitnějším hlubokým čitím usnadňují porod, zabraňují výhřezu pochvy a dělohy a zlepšují sexuální funkce. Cvičení má také pozitivní vliv na procesy stárnutí a regeneraci po porodu. Zařazení přerušovaného močení do každodenního cvičení se ukázalo být nevhodným, protože zvyšuje riziko vzniku zánětů močové trubice i močového měchýře. Při močení by žena naopak měla být relaxovaná, aby nedocházelo k zadržování (retenci) moče a případnému přemnožení bakterií v močovém měchýři.
Pro zpevnění svalů pánevního dna v centru Kinisi využíváme:

  Cvičení dle Ludmily Mojžíšové

  Cvičení dle Heleny Hermachové

  Cvičení dle Cantienové

  Jógové prvky

  Cvičení dle Alexandra

Doporučení při léčbě funkční sterility

  Nejezdit na kole (vyvolává tlak na kostrč)

  Nechodit do sauny

  Nejezdit na snowboardu

  Nepřekládat nohu přes nohu

  Dodržovat pitný režim (vynechat pití bublinkových, kofeinových nápojů a černý čaj)

0 awesome comments!