Fyzioterapie a cvičení po porodu

Po nekomplikovaném porodu žena začíná postupně cvičit po 12-24 hodinách. Hlavním cílem cvičení je povzbudit krevní oběh a předejít tak tromboembolické nemoci. Je také potřeba zajistit správnou polohu dělohy v dutině břišní a urychlit zavinování dělohy. V šestinedělí se doporučuje ženě ležet hlavně v poloze na břiše, která podporuje lepší zavinování dělohy. Ve svalech pánevního dna dochází k oslabení a vazy se natahují. Je potřebné také povzbuzovat laktaci posílením prsního svalstva.

SOUVISEJÍCÍ
Léčba poporodní diastázy

V centru Kinisi se zaměřujeme na léčbu různých poporodních komplikací v pohybovém systému. Jednou z nejčastějších je rozestup neboli diastáza břišních svalů. K jejímu vzniku nejčastěji dochází z důvodů rozvolnění měkkých tkání. Cílem fyzioterapie je dosáhnout správnou aktivaci hlubokých svalů břicha a zad, šikmých břišních svalů a bránice. Při cvičení se nedoporučuje posilovat břicho klasickými “sklapovačkami”, ale naopak efektivní je aktivace m. transversus abdominis - tedy hluboko uloženého břišního svalu.

Cvičení svalů pánevního dna

Samotnému cvičení by mělo předcházet ošetření se záměrem přípravy a normalizace svalového napětí. Bylo zjištěno, že silnější a pružnější svaly s kvalitnějším hlubokým čitím usnadňují porod, zabraňují výhřezu pochvy a dělohy a zlepšují sexuální funkce. Cvičení má také pozitivní vliv na procesy stárnutí a regeneraci po porodu. Zařazení přerušovaného močení do každodenního cvičení se ukázalo být nevhodným, protože zvyšuje riziko vzniku zánětů močové trubice i močového měchýře. Při močení by žena naopak měla být relaxovaná, aby nedocházelo k zadržování (retenci) moče a případnému přemnožení bakterií v močovém měchýři.

Pro zpevnění svalů pánevního dna využíváme

  Cvičení dle Ludmily Mojžišové

  Cvičení dle Heleny Hermachové

  Cvičení dle Cantienové

  Jógové prvky

  Cvičení dle Alexandra

0 awesome comments!