Synergická reflexní terapie (SRT)
Speciální manuální technika, která vede k následnému odstranění chybných strukturálních a funkčních změn na pohybovém systému. Kombinuje reflexně terapeutické metody (myofasciální techniky a měkké techniky, akupresura, masáž reflexních zón, manipulace a mobilizace, korekce chybného postavení hlavy, trupu a končetin).
Synergická reflexní terapie je léčebný koncept především pro sekundární pohybové poruchy u pacientů s primární poruchou centrální nervové soustavy. Její léčebný efekt je viditelný i u dalších poruch jako jsou vrozené vady pohybového aparátu, skoliózy, revmatoidní stavy, poúrazové a pooperační stavy. Je to metoda doplňková, podpůrná a preventivní. Působí léčebně na centrální i periférní nervovou soustavu a mentální i orgánové funkce. Je vhodná i pro ne zcela spolupracující pacienty.
Má za cíl snížit tonus svalů, fascií a vazivových tkání, zmírnit patologické napínací reflexy, zabránit rozvoji kontraktur, udržet a obnovit trofiku tkání, zvětšit svalovou sílu, zlepšit funkci kloubů a optimalizovat zakřivení páteře.
Indikace
Mozečkové, spinální a periferní neuro-ortopedické pohybové poruchy (jako je např. dětská mozková obrna)
Genetické vady
Vrozené i získané vady pohybového aparátu
Cévní mozková příhoda
Mozková traumata
Poruchy řeči, učení, hyperaktivita
Poruchy držení těla
Následky artrózy a revmatických onemocnění
Kontraindikace
Vysoké teploty
Krvácení do mozku
Pooperační stavy
Totální vyčerpanost organismu