Patní ostruha očima fyzioterapeuta
- Článek vypracoval/a: Mgr. Kristýna Souhradová
Patní ostruha neboli ostruha patní kosti vzniká v důsledku dlouhodobého přetěžování drobných svalů nohy a dalších měkkých tkání v místě jejich úponu na patní kost. Postupným procesem dochází v tomto místě ke zhoršení transportu látek, ukládání vápenatých solí a vzniku kostěného kalcifikátu (výrůstku). Tato diagnóza je často doprovázena plantární fascitidou, tedy zánětem plantární aponeurózy, což je silný vazivový pruh v oblasti plosky, jeho funkcí je mimo jiné podpora nožní klenby. Svými projevy jsou si tyto dvě diagnózy velmi podobné.
Jak poznat, že se jedná o patní ostruhu?
bodavé bolesti na vnitřní a spodní straně paty, které se zhoršují při došlapu na patu, akcelerují po ráno nebo po delším odpočinku
velmi intenzivní bolesti při prvních krocích po probuzení, postupně dochází ke zmírnění a člověk to tak zvaně „rozchodí“
na konci dne se příznaky opět objevují kvůli dráždění tkání okolo patní ostruhy přes den
příznaky se postupně zhoršují a bolesti se objevují v průběhu zátěže a po jejím skončení
Patní ostruha vs. zánět plantární aponeurózy?
Patní ostruha = bolesti jsou lokalizované v oblasti kostěného výrůstku na patní kosti.
Zánět plantární aponeurózy = bolest se rozprostírá do celé plosky.
Diagnostika
V rámci vyšetření pacienta se využívá diagnostika pomocí rentgenového vyšetření a sonografického vyšetření (ultrazvuk). Velkou výpovědní hodnotu má také rozhovor s pacientem (odběr anamnézy), vyšetření pohmatem, pohledem a celkové kineziologické vyšetření fyzioterapeutem. Hodnotí se například funkce nohy v zatížení a postavení paty. Více o vyšetření chodidel naleznete zde: Fyzioterapeutické vyšetření chodidla.
Co podporuje vznik patní ostruhy?
užívání nevhodné obuvi
nadváha
dlouhodobá a opakovaná zátěž (dlouhý stoj, chůze, běh)
úrazy na noze (výrony kotníku, vbočený palec, poškození Achillovy šlachy)
nemoci (revmatická onemocnění, diabetes mellitus)
nepříznivé pracovní podmínky (práce ve stoji, nevhodná pracovní obuv)
hypermobilita
těhotenství (především kvůli vyplavování hormonů ovlivňujících vazivo, tento stav neposkytuje pouze uvolnění pánevních spojů, ale může dojít také k poklesu nožní klenby, tím k přetížení úponů měkkých tkání na patní kosti a možnému vzniku ostruhy)
Vyšetření chodidel fyzioterapeutem
Podoskop
Po představení příznaků a rizikových faktorů v tom pravděpodobně našlo jistou podobnost spoustu lidí. Není důvod k panice, problém se dá řešit a při dodržování režimových opatření se eliminuje návrat obtíží. V léčbě dochází jen zřídka k odstranění kostěného výrůstku, nebo je to alespoň metoda poslední volby. Primárně je léčba zaměřena na potlačení zánětu a odstranění nebo zmírnění bolestí. Terapie je vždy komplexní a k dosažení správného výsledku se využívá hned několika aspektů.
Důležitý je správný výběr bot a v případě potřeby vyhotovení individuálně vytvořená stélka. Při výběru bot bychom se měli řídit správně tvarovanou a dostatečně širokou špičkou, bota by měla sedět v patě a kotníku. Důležitá je také podrážka, pod patou a přednožím by měl být co nejmenší výškový rozdíl. Podrážka je dostatečně ohebná. Takto volená obuv umožní noze přirozený pohyb, který je často v běžné konfekci značně znemožněn.
Na individuální fyzioterapii se pracuje s celým tělem. Mobilizují se drobné klouby nohy, koriguje se postavení celého těla. Pracuje se na lepší stabilitě kotníků a správnému odvíjení plosky při chůzi, nastavují se kyčelní klouby do neutrálního postavení. Provádí se uvolnění chodidel. Také se pracuje na lepší funkci hlubokého stabilizačního systému a posilují se svaly pánevního pletence. Vhodné je využití možností fyzikální terapie, konkrétně se jedná například o sérii aplikací vysokovýkonného laseru nebo rázové vlny. Vhodné je také tejpování, po zaškolení si může aplikovat tejpy každý sám. V akutní fázi, kdy je bolestivý každý došlap přináší úlevu gelová vložka pod patu, vždy se aplikuje pouze přechodně, z dlouhodobého hlediska je důležitý již zmiňovaný správný výběr bot případně s individuálně vyhotovenou stélkou.
V samém závěru bych ráda podtrhla, že je při léčbě klíčový aktivní přístup pacienta. Proto při pocitu nekomfortu a rozpoznání uvedených příznaků, se neváhejte obrátit na odborníka. Čím dříve budete problém řešit, tím vyšší šanci na vyléčení máte. Na každém problému se dá zapracovat. Aby nás mohly nohy nést co nejdéle, potřebují být zdravé a splňovat svou funkci. Fyzioterapií a správným obouváním jim můžeme dopřát pohodlí.
Kineziologické vyšetření fyzioterapeutem
Barefoot obuv
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně diagnostiky či terapie patní ostruhy nás můžete kontaktovat telefonicky: +420 725 300 254, +420 724 300 254 nebo na e-mail: recepce@kinisi.cz.