Ovlivnění stresu z pohledu fyzioterapie
- Článek vypracoval/a: Mgr. Lenka Vojtovič
Stres může být důsledkem fyziologických a psychologických reakcí organismu vystaveného zvýšeným nárokům našeho prostředí. Všeobecně rozlišujeme stres pozitivní a negativní.
V běžném životě je určitá míra stresu potřebná, dokonce až žádoucí, abychom udržovali a regulovali náš organismus. Jakmile se však naše reakce na stres přenese do tělesného a duševního vyčerpání, hovoříme o negativním stresu. Ten může podle jeho trvání způsobit omezení a pokles pracovní výkonnosti našeho organismu.
Jak se stres, úzkost a napětí projevují na těle z pohledu fyzioterapie?
V první řadě je nutné odlišit akutní stres od stresu chronického (dlouhodobého). Při akutním, náhle vzniklém strese, naše tělo reaguje tzv. reakcí „útěk nebo útok“. Náhlá úzkost způsobí zvýšenou produkcí některých hormonů, hlavně adrenalinu, zrychlí se krevní oběh a dechová frekvence. Dále dojde ke zvýšení citlivosti všech smyslů, a naopak k utlumení aktivity trávicího systému.
Držení těla ovlivněné stresem
Změny na pohybovém systému pozorujeme převážně na držení těla (obranné držení).
Hlava a ramena se předsunou směrem dopředu, což způsobí, že se výška našeho těla může snížit až o několik centimetrů. Svaly mají zvýšený klidový tonus (napětí), včetně svalů obličeje a mění se i dechový stereotyp.
Stres může být příčinou vzniku bolestivých spoušťových bodů tzv. „trigger pointů“.
Tyto změny však stále nemusí způsobit žádnou bolest ani se trvale odrazit do našeho pohybového systému. K tomu obvykle dochází až při dlouhodobějším působení stresových faktorů, úzkosti a emočního vypětí.
Dlouhodobě zvýšené emoční vypětí se nejčastěji projevuje ztuhnutím v oblasti horních šíjových svalů a krku, blokádami horních žeber a krční páteře způsobující až migrenózní bolesti hlavy, hučení v uších, závratě, omezení hybnosti nebo dechový dyskomfort.
Tyto příznaky můžeme typicky pozorovat u tzv. „kancelářských a manažerských povolání“, také specificky u některých profesí (dispečer, profesionální řidič). U žen může stres a emoční rozladění způsobit stažení svalů pánevního dna, což následně vede k obtížím s menstruací, s otěhotněním nebo k inkontinenci.
Jak může v tomto případě pomoct fyzioterapeut?
Jak je možné cvičením uvolnit tělo také psychicky?
Při krátkodobém působení stresu je v rámci regenerace postačující dobrý spánek.
Dlouhodobý stres je potřebné odbourat přiměřenou fyzickou a psychickou aktivitou (procházky, plavání, Nordic walking, kolo).
V rámci fyzioterapie využíváme všech léčebných postupů navozujících relaxaci vedoucí k optimálnímu svalovému napětí kosterního svalstva celého těla. Cílem cvičení je zlepšení uvědomění si vlastního těla, tělesného prožitku, koordinace pohybu, navození fyziologického dechového stereotypu (cvičení DNS, relaxační cvičení, jóga, tai-chi, Feldenkreisova nebo Alexandrova metoda).
Nezbytnou součástí odbourávání dlouhodobého stresu je úprava pracovního prostředí (ergonomie), dále režimová opatření i racionální výživa.
Vhodným doplňkem ovlivnění stresu je také relaxační masáž.
Možnosti ovlivnění stresu cvičením
Pro zmírnění stresu a bolesti pomocí fyzioterapeutických přístupů a metod se můžete objednat prostřednictvím elektronického formuláře, telefonicky nebo online přes .