Fyzioterapie vnitřních orgánů

Článek vypracoval/a: Mgr. Alžběta Černá

Jemná manuální terapie, která ovlivňuje napětí vnitřních orgánů a jejich závěsných aparátů.

Přemýšlíte, jak mohou souviset bolesti zad s poruchou vnitřního orgánu?

Vnitřní orgány nejsou v břišní dutině uložené volně, ale jsou zavěšené ve vazivových obalech (fasciích) a připevněné pomocí vazivových snopců k jiným strukturám.

Jak už jsme popsali v  článku Flossing - pomůcka pro rychlejší regeneraci svalů a kloubů, aby každý pohyb těla probíhal hladce a bezbolestně, je nutné zajistit vzájemnou „klouzavost“ všech pohybových struktur – nejen svalových skupin a kloubů, ale také orgánů a jejich vaziv. Pokud dojde k omezení pohyblivosti v těsné blízkosti orgánu, přenáší se tah až na vzdálená a zdánlivě nesouvisející místa těla.

Příčiny omezení pohyblivosti v oblasti orgánů a jejich fascií

  • Zánět tkáně způsobený infekcí
  • Přímé trauma
  • Pooperační komplikace
  • Opakovaný nevhodný pohyb
  • Stres
  • Špatné držení těla či nevhodné oblečení

Každý orgán má svůj typický vzorec v pohybovém systému – tzv. viscerální vzorec, jehož znalost nám pomáhá rozlišit, zda se jedná o poruchu orgánu jako takového nebo jde jen o bolestivé dráždění vycházející z pohybového systému, které jen poruchu orgánu imituje. Nalézáme změnu posunlivosti či prokrvení povrchových tkání, kloubní blokády s typickým řetězením reflexních změn a spoušťových bodů ve svalech. Trápí Vás bolesti ve svalech? Příčinou mohou být bolestivé spoušťové body.

Velmi dobrým příkladem jsou pacientky s gynekologickými obtížemi. Pooperační, zánětlivé a poporodní stavy v gynekologii doprovází řada změn měkkých tkání v oblasti pánve a břišní dutiny. Vzhledem k tomu, že jde o funkčně vysoce významnou křižovatku nejen pohybového systému, dochází k typickým zřetězením poruch i do dalších oblastí. Pacientka často přijde s bolestí bederní páteře nebo SI skloubení, bolestmi hlavy či dechovými obtížemi. V návaznosti na laparoskopické operace vaječníků se často objevuje bolest jedné kyčle. Tyto bolesti ale mohou doprovázet i funkční změny, jakými je bolestivá menstruace či bolestivost při styku.

K ošetření orgánu pak používáme viscerální manipulaci. Tato metoda je velmi jemná. Terapeut pomocí pomalých a citlivě vedených tlaků a tahů uvolňuje stažené struktury, a tím napomáhá vyrovnání napětí v břišní dutině a správné funkci okolních struktur. Terapie je pak téměř vždy spojená s reedukací dechového stereotypu.

Ve kterých případech je viscerální terapie vhodná?

  • Stav po operaci v oblasti břicha, hrudníku či pánve - i velmi brzy po operaci
  • Gastroezofageální reflux, bolesti žaludku
  • Bolesti pohybového aparátu bez strukturálního nálezu
  • Zácpa, problematické trávení
  • Chronické bolesti zad a hlavy

V případě zájmu o viscerální terapii nás můžete kontaktovat telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

 

 

0 awesome comments!