Fyzioterapie jako součást komplexní léčby u onkologického onemocnění

Článek vypracoval/a: Mária Magdaléna Jindrová

Život někdy překvapí. V dnešní době zná skoro každý někoho ve svém blízkém okolí, koho navštívila tato nemoc. Léčba dnes zahrnuje různé možnosti, které vedou mnohdy ke zdárným výsledkům. Pojí se s ní ale i mnoho vedlejších účinků, jako je například únava, bolest, neuropatie související s chemoterapeutickou léčbou, lymfedém, WEB syndrom, dysfagie (problémy s polykáním) a jiné.

Fyzioterapie jako dílek skládačky

V rámci komplexního přístupu má právě i rehabilitace své místo. Vždy je velmi důležitá indikace lékařem. Větší informovanost o možnostech, kdy a proč navštívit fyzioterapeuta může pomoci předejít rozvoji některých vedlejších příznaků anebo je aspoň zmírnit. Po ukončení léčby je někdy náročný návrat zpátky do života. Únava, bolesti a jiné přetrvávající vedlejší účinky léčby můžou značně limitovat kvalitu života. Právě i fyzioterapeut ve spolupráci s ostatními odborníky může dopomoci k postupnému navrácení opětovné síly. Důležité je přitom správně zvolit intenzitu, frekvenci a typ postupné zátěže, která je u každého individuální.

Únava je jedním z nejčastějších průvodních symptomů při chemoterapii. Může mít různé příčiny (anémie, inaktivita, problémy se spánkem, s jedením a jiné). Kromě řešení medikamentózní a nutriční, je možné podle fáze terapie zařadit i cvičení. Opět je nutno zvážit individuálně intenzitu, frekvenci jako i typ činnosti. Během terapie velmi záleží od jedince k jedinci, co by bylo pro něho nejlepší. Postupná cílená zátěž může pomoci k dosáhnutí sebeobsluhy, či zařazení do sociálního života.

Lymfedém = nahromadění lymfy v některé části těla

Lymfedém je nejvíc obávaná komplikace při terapii. Může se jednat o akutní lymfedém jako reakce na operaci nebo ozáření, či chronický lymfedém s pozvolným nástupem. Rozlišují se čtyři fáze:

  1. Latentní lymfedém – přítomný pocit tlaku, pnutí, s větší unavitelností dané oblasti, nemusí být přítomný otok a častokrát se tahle fáze zlehčuje a neřeší. K objektivizaci potíží a včasnou diagnostiku slouží lymfoscintigrafie. Při intervenci už při prvních náznacích pocitu jinakosti nebo asymetrii v oblasti kloubů je dobré zbystřit a zahájit cílené režimové opatření a cvičení.
  2. Reverzibilní lymfedém – prosáknutí nebo otok, který se stupňuje k večerním hodinám a do rána spontánně ustoupí.
  3. Ireverzibilní lymfedém – tuhý, bledý otok s častokrát limitující hybností v dané oblasti.
  4. Elefantiáza – úplné omezení hybnosti v důsledku výrazného otoku s fibrotickými změnami v dané oblasti. Důležitá je pravidelná kontrola náchylných oblastí k rozvoji lymfedému. Už v případě prvotních pocitů tuhosti nebo pnutí je potřeba zahájit opatření k zabránění dalšího rozvoje. Ke komplexní dekongesční terapii spadá farmakologická léčba doplněná o manuální a přístrojové lymfodrenáže, kompresívní návleky a cílené cvičení. Může být doplněn popřípadě i laser, nebo kinesiotaping.
ZDROJ: https://en.wikipedia.org/wiki/Lymphedema
Aplikace lymfatického tapu v oblasti lymfedému

Dobré vědět

  • AWS (axillary web syndrom) představuje bolestivý stav rozvíjející se několik dní až měsíců po chirurgickém zákroku v oblasti podpaží. Bolest může vystřelovat skrze loketní jamku až do malíkové hraně dlaně. V podpaží je možné nahmatat bolestivou strunu. Může být omezený rozsah pohybu v ramenním, popřípadě i v loketním a zápěstním kloubu. Opět je důležitá včasná intervence. Součástí je ošetření dané oblasti měkkými technikami, myofasciálním uvolněním, ošetřením jizvy a postupné cvičení pro obnovení a udržení rozsahu pohybu.
    Axillary web syndrom. ZDROJ: https://breastrehab.ca/rehab-services/axillary-web-syndrome/; Harris 2018
  • Periferní neuropatie spojená s chemoterapii představuje změněnou citlivost nejčastěji v oblasti prstů na rukách nebo chodidlech (ponožkový/rukavicový charakter) s postupným šířením do vyšších oblastí. Většinou se objevuje na obou stranách současně. Často je přítomný pocit mravenčení, pálení, svrbění, bolest, slabost a někdy svalové křeče. Jako prevence je možné už během terapie využít lokalizovanou kryoterapii. V rámci fyzioterapie je důležité se zaměřit při cvičení kromě jiného na jemnou motoriku a trénink rovnováhy, nakolik je větší riziko pádu. Je možnost využít i elektroterapii, kde je zapotřebí zvážit její indikaci.
  • Postradiační reakce představuje změny na kůži vystavené během radiační terapii. Objevuje se začervenání, které je u každého jedince různé. Podobně jako je na sluneční záření reakce podle fototypu různá, tak je to i při radiaci. Dojde k zánětlivé reakci, rozšíření vlásečnic, která vede k začervenání. Může dojít až k vazivové přestavbě, postradiační fibróze. Důležité je, aby během terapie bylo o kůži starostlivě pečováno. Je potřeba zvýšit hygienickou starostlivost o kůži, pravidelně mazat vhodnými mastmi které zbytečně nezatěžují kůži (po konzultaci s ošetřujícím lékařem), vyhýbat se přímému slunečnímu záření a těsnému oděvu. V rámci fyzioterapie je důležité hlavně myofasciální uvolňování a protahovaní ozařované oblasti pro zachování rozsahu pohybu.
Ošetření oblasti myofasciálními technikami

Kromě výše zmíněných potíží je dobré vyhledat fyzioterapeuta i v případě, kdy může pomoci k přípravě v rámci další části terapie (např. po operaci nebo před ozařováním). Je to důležité zejména pro obnovu hybnosti dané části těla a možnosti zaujmout nutnou polohu potřebnou během ozařování.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně fyzioterapie nás můžete kontaktovat telefonicky na čísle pro H. Počernice: +420 725 300 253, +420 725 300 254 nebo N. Butovice: +420 724 300 254. Dále můžete použít e-mailovou adresu: recepce@kinisi.cz .

0 awesome comments!