Propojení fyzioterapie a tradiční čínské medicíny

Článek vypracoval/a: Mgr. Jozef Švec

Metody tradiční čínské medicíny nacházejí své uplatnění ve fyzioterapeutické praxi u široké škály obtíží.

Kombinací fyzioterapie spolu s metodami čínské medicíny lze zlepšit zdravotní stav u mnoha diagnóz z neurologické, ortopedické, traumatologické oblasti i ve sportovní fyzioterapii. Své uplatnění nalezne také u žen s funkční sterilitou, které touží otěhotnět a dá se také úspěšně kombinovat s konceptem Ludmily Mojžíšové.

Tradiční čínská medicína patří mezi nejznámější holistické (celostní) terapie a na člověka se dívá jako na součást celku. V tomto duchu tedy neexistuje onemocnění jen jednoho orgánu nebo jen jeho části, vždy jde o chorobu celého jedince. To je hlavní rozdíl mezi tradiční čínskou medicínou a západní – moderní medicínou.

Mezi základní prostředky tradiční čínské medicíny patří

Fytoterapie

- terapie bylinnými přípravky, směsmi ve formě čajů, tabletek nebo rozpustných granulí.

Z hlediska fytoterapie se využívají wany (bylinné směsi) i ve fyzioterapeutické ambulanci jako doplňková léčba při léčbě migrén, bolestech zad a různých bolestivých stavech pohybového aparátu, po ortopedických operacích a po úrazech.

Akupunktura

- terapie stimulace akupunkturních bodů a drah jehličkami, moxováním, semínky, laserem a podobnými pomůckami. Pomocí akupunkturních jehel působí tato metoda na určité body akupunkturních drah, kterými protéká čchi. Využívá se zejména pro zmírňování bolestivých stavů. Na tuto terapii dochází pacient jednou až dvakrát týdně, při udržovacím tempu méně často.

Masáž a baňkování

- tuina, guasha a baňkování ovlivňují čchi v meridiánech masážními technikami.

Neoddělitelnou součástí činské medicíny je i cvičení chi-kung a správné stravování.

 

Využití čínské medicíny v rámci vaší terapie s námi můžete konzultovat, objednat se lze telefonicky nebo emailem, dále prostřednictvím elektronického formuláře nebo online přes .

 

 

0 awesome comments!